styczeń13

9 kroków do spełnienia marzeń.

dodano: 13 stycznia, 19:27 przez wera9800


 KROK PIERWSZY – O czym marzysz?

Określ i zapisz to, o czym marzysz. Pamiętaj, że zapisane marzenie to pierwszy element na drodze do jego spełnienia. Stwórz własną the bucket list – listę marzeń i rzeczy do zrealizowania przed śmiercią. 

Lista ma prawo ewoluować, bo zmieniają się Twoje potrzeby i marzenia. Od lat tworzę taką listę, którą aktualizuję i która żyje razem ze mną – skreślam z niej spełnione marzenia, uzupełniam ją o nowe albo usuwam te, które przestały być dla mnie ważne. 

KROK DRUGI – Ustal priorytety

Jeśli na Twojej liście znajduje się zbyt wiele punktów, ustal priorytety, odpowiadając sobie na pytania: „Na ile – w skali od 1 do 10 – jest to dla mnie ważne?”, „Na ile – w skali od 1 do 10 – zależy mi na realizacji mojego marzenia?”, „Dlaczego jest to dla mnie ważne?”.

KROK TRZECI – Zamień swoje marzenie na cel

Jeżeli wystarczająco mocno zależy Ci na jakimś marzeniu, zamień je na CEL.

KROK CZWARTY – Krok po kroku ustal plan działania

Jeśli znasz swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe, możesz ustalić krok po kroku plan działania. Cele i plan działania muszą być zapisane, w przeciwnym wypadku pozostana jedynie marzeniami. Zaprojektuj własny plan działania, dostosowany do Twoich potrzeb, możliwości czasowych i zasobów, aby osiągnięcie Twoich celów stało się realne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co i kiedy masz zrobić, aby osiągnąć to, o czym marzysz.

KROK PIĄTY – Zobowiąż się przed sobą i/lub publicznie do realizacji planu

Jeśli nie chcesz publicznie opowiadać o swoich planach, poinformuj tylko życzliwe Ci osoby – takie podejście pomoże Ci dotrzymać słowa, ponadto znajomi lub przyjaciele zmotywują i wesprą Cię w realizacji Twojego planu.

KROK SZÓSTY – Wizualizuj sobie spełnione marzenie

Częsta wizualizacja marzenia podtrzymuje wewnętrzną motywację do spełnienia marzenia, zwiększa szansę powodzenia zamierzeń oraz stymuluje mózg do wychodzenia poza ramy ogólnie przyjętych norm i stereotypów. W rezultacie zaczniesz zauważać możliwości, o których wcześniej nie miałaś/miałeś pojęcia.

KROK SIÓDMY – Zjedz słonia po kawałku, czyli zacznij od małych kroków

Zastanawiasz się nad spełnieniem marzenia w ciągu jednego dnia? Zjedzenie słonia na raz to zadanie ponad siły. Wielkie próby zmiany mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i zakończyć się porażką. 

Rewolucyjne działania wzbudzają lęki i obawy, dlatego proponuję Ci łagodniejsze rozwiązanie, czyli zjadanie słonia po kawałku. Wystarczy podzielić marzenie na mniejsze kawałki, aby zadanie okazało się możliwe do wykonania. Małe kroki – dzięki temu, że wymagają niewielkich nakładów czasu i pieniędzy – wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulują racjonalne myślenie i kreatywność oraz pozwalają mózgowi wytworzyć nowe, trwałe nawyki. Podejmując niewielkie działania, ominiesz przeszkody, które wcześniej stawały się przyczynami porażek. 

Zrób dziś pierwszy, choćby najmniejszy krok, który przybliży Cię do spełnienia Twojego marzenia. Jutro zrobisz kolejny. Warto zastanowić się nad najmniejszym działaniem, które odrobinę przybliży Cię do tego, o czym marzysz. Nie jest ważne, jak szybko robisz postępy i czy efekty są idealne; ważne jest to, że nie stoisz w miejscu i zaczęłaś/zacząłeś działać.

KROK ÓSMY – Ruszaj do działania

Ten krok jest najważniejszy – bez niego poprzednie elementy nie mają sensu. Nawet najlepszy plan można wyrzucić do kosza, jeżeli zabraknie działania, dlatego jak najszybciej zacznij stawiać kolejne kroki, które przybliżą Cię do Twojego marzenia.

KROK DZIEWIĄTY – Nie poddawaj się i nie rezygnuj

Nie rezygnuj ze swoich marzeń nawet wtedy, gdy ich spełnienie wymaga czasu. Odczuwamy więcej radości i satysfakcji oraz bardziej doceniamy to, na co dłużej czekamy.

Spełnienie marzenia czy realizacja celu wymagają często wyrzeczeń, pracy. Wiem jedno – warto o nie walczyć i nie poddawać się.

Trzymam kciuki za spełnienie Twoich największych marzeń. I życzę Ci wytrwałości w dążeniu do ich realizacji. Podziel się w komentarzu jednym marzeniem, które chcesz spełnić w 2018 roku.


photo
marzenia: Spelniaj Zdjęcie pochodzi z notki 9 kroków do spełnienia marzeń.


Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy